x

MENU

ONLINE ALIŞVERİŞ
Neden Yıkanabilir Bebek Bezi

Neden Yıkanabilir Bebek Bezi

Kullan-at bezler ve eski alt bağlama bezleri yerine BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri kullanılması için en önemli sebepler:

BabyNEO, bebeklerin poposunda pişik oluşumuna yol açacak havasız bir ortam yaratmaz.

BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri özel sızdırmaz katman ve kumaştan üretildikleri için nefes alabilir özelliğe sahiptir. Bu nedenle BabyNEO, bazı diğer bezler ve naylon külotlar gibi bebeğin poposunu aşırı izolasyon ile hapsedip bezin içerisindeki nemli hava ile pişik olmasına yol açmaz.1991 yılında Proctor and Gamble firması tarafından yapılan bir araştırmada kullan-at bezlerin piyasaya ilk çıktığında pişik vakalarının %7.1 iken, kullan-at bezlerin en çok kullanılmaya başlandığı yıllarda bu oranın %61’e çıktığı saptanmıştır.(1)


 
 Yine 1991 yılında yapılan araştırmalarda Amerikan bebeklerinin %90’ının tek kullanımlık bebek bezi kullandıkları saptanmış. Ve buna bağlı olarak pişik vakalarının 1955’de %7’den 1991’de %78’e çıktığı gözlemlenmiştir.(2) 


 
BEZİN KURU OLMASI TEMİZ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ.!


 
Süper emici jeller ıslaklığı anında emmektedir ve dolayısıyla ne yazık ki kuru bezin her zaman daha sağlıklı ve daha iyi olduğu kanısı uyandırmaktadır. Ama unutulmaması gereken 2 önemli husus bulunmaktadır:

 

• Kuruluk hissi ebeveynleri daha az bez değiştirmeye itmektedir ki bu da pişiği tetikleyen bir noktadır. Kuruluk hissine karşın bez içinde hapsedilen idrardan ortaya çıkan amonyak hala bulunmaktadır. Ve ne yazık ki bu süper emici kimyasallar bakteri oluşumunu engelleyemezler. Bebek kirli bezle ne kadar çok durursa o kadar çok etkilenecektir.

 

• Süper emici kimyasallar idrarı emebilse de, bebeğin kakasına karşı hiçbir bir etkide bulunamamaktadır, ki bu da tahrişi arttırıcı en büyük etkendir.

BabyNEO, nefes alabilen özelliği ile, erkek çocuklarda fertility/sperm üretim yetisinde olumsuz etki yapma riski taşımaz.(3)

Son 25 yılda artan erkeklerdeki sperm yetersizliğinin nedenlerinden birinin de tek kullanımlık bezlerin kullanımındaki artış olduğu düşünülmekte. Erkek çocuklarda sperm üretimleri için yumurtalık bölgelerinin 'serin' tutulması gereken en önemli ilk 2 yıl, aynı zamanda bez ile geçen 2 yıldır. Ancak bazı kullan-at bezler ve naylon külotlar güçlü bir izolasyon sağlar ve çevredeki hava ile bebeğin temasını engeller. Bezin içerisinde olması gereken sıcaklık 34°C iken, aşırı izolasyon özelliği nedeniyle bu 37°C'ye çıkmaktadır. Almanya Kiel Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda bazı kullan-at bezlerin içlerinin, kumaş olan bezlere göre çok daha sıcak olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun, erkek çocukların ilerdeki fertility/sperm üretim yetilerini etkilemesinden endişe edilmektedir.

BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri’nde kullanılan malzemeler bebeğinize zarar verecek kimyasallar, Astım ve alerjik reaksiyona yol açabilecek parfüm ve diğer kimyasallar içermez.

BabyNEO ürünleri uluslararası geçerliliğini kanıtlamış ve tüm gelişmiş ülkelerde bebek ürünleri için özellikle aranan Öko-Tex 100 Standardı CLASS 1 sertifikasına sahip malzemelerle üretilmektedir. Bu sertifika en üst standart seviyesi olup, kullanılan malzemelerin bebeğinize zarar vermeyeceğinin uluslararası garantisidir. 


 
Ayrıca aşağıdaki kimyasallar BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri’nde bulunmamaktadır.

 


TBT – Tributyl tin: Cinsel hormonların bozulmasına yol açabilen kimyasal bileşik. Plastik ürünlerin üretiminde katalizör veya PVC ürünlerde stabilizatör olarak kullanılmaktadır.(4)


Sodium Polyacrylate Gel: FDA (U.S. Food & Drug Administration) tarafından toksit şok sendromuna yol açma tehlikesi nedeniyle kadın tamponlarında kullanımı iptal edildi. Ayrıca cilt tahrişine ve alerjik reaksiyonlara da neden olmaktadır. 5 gramlık enjeksiyon kesin ölüme neden olmaktadır. Süper emici gel olarak kullanılmaktadır.(5)

 

Dioxin: Öldürücü ve kanserojen bir kimyasaldır. EPA (U.S. Enviromental Protection Agency) tarafından yapılan araştırmada Amerika’da kullanımı yasaklanan DDT’den 300.000 kat daha kanserojen bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. 

BabyNEO'nun Türk Patent Enstitüsü Endüstriyel Tasarım Patentli, bebeklerin vücuduna tam oturan pratik modeli, sıvı sızdırmaz, yumuşak özel yapısı ile bebekler güvenle istedikleri gibi hareket edebilir.

Türk Patent enstitüsü patentli özel şekli ile BabyNEO bebek bezleri, bebeğinizin bedenine tam oturak şekilde üretilmiştir. Çeşitli emici ve sızdırmaz katmanları ile ve özellikle yumuşak yapısı ile bebeğinizin hareketlerini kısıtlamaz. Özel modeli sayesinde bebeklerde görülen kalça çıkığına sebep olmaz. Bebeğiniz en güvenli, en doğal şekilde sağlıla büyür.

BabyNEO, bebeklerin bezden 3 ila 6 ay daha önce kurtulmalarına yardımcı olur.

1991 yılında New York Times bebeklerin %92’sinin 1957 yılında ortalama 18 aylık iken tuvalet eğitimi alabildiklerini bildirmişti.(6) Amerikan Baby Fresh temizleme mendillerinin yönetici olan Maria Smith’in The Wall Street Journal’daki bir alıntı yazısında, günümüzde yaptıkları incelemelerde bebeklerin bez kullanımının 36ncı hatta 42nci haftaya kadar devam ettiği belirtilmektedir.(7)

 

Ne yazık ki günümüzde 3 yaş ve hatta üzeri çocuklar için bile bebek bezleri satılmaktadır. BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri ile bebekler ıslattıklarını hissettikleri için daha çabuk tuvaletlerini söylemeye başlamaktadırlar.

BabyNEO, bazı bebek bezleri gibi bebeklerin midesine alttan basınç yaparak Reflü'ye neden olmaz.

Uzun çalışmalar, denemeler ve testler sonucu özel olarak geliştirilen, TPE patentli BabyNEO bebek bezleri ile bebekler kendilerini daha rahat hissedecekler. Geliştirilmiş bu pratik modeli ile BabyNEO, bazı bebek bezlerinde karşılaşılan, bebeklerin midesine alttan basınç yapması sonucu oluşan Reflü gibi rahatsızlıklara neden olmaz.

BabyNEO çevreyi korur.

Türkiye'de her yıl ortalama 1,4 Milyon bebek doğuyor. Yapılan araştırmalara göre yılda yaklaşık 5 MİLYAR kullan-at bebek bezi kullanılıp, ya yakılmakta ya da kendi kendine yok olması için doğaya atılmakta. Kullan-at bezler ile bir bebek, doğumundan tuvalet eğitimini aldığı döneme kadar geçen süre içinde zaten var olan dev çöp dağına 1.200 ila 1.400 kg katkıda bulunur. Bu çöpler yakılarak çok miktarda zehirli bir gaz olan Dioxin çıkışına sebep olur ya da doğaya yok olmak üzere bırakıldıklarında ancak 200 ila 500 yılda yok olabilir.

 

Kullan-at bezlerin üretimi için her yıl 7 Milyondan fazla ağaç kesilmekte. İngiliz Landbank Danışmanlık tarafında yapılan araştırmada, tek kullanımlık bezler için yıkanabilir bezlerin üretimine kıyasla 3.5 kat daha fazla enerji harcanmakta, 8.3 kat daha fazla geri dönüşümü olmayan hammadde, 90 kat daha az geri dönüşümü olan kaynaklar tüketilmektedir. Ayrıca 60 kat daha fazla katı atık ve 2.3 kat daha fazla atık su oluşmaktadır.(8)

 


Bir bebeğin arkasında, oluşturduğu kullan-at bez dağı
ve yanında ise aynı sürede kullanacağı BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri

 

Tüm bu konularla bağlantılı olarak hem sağlık hem de çevre faktörlerinin birleştiği bir diğer nokta da kullanılmış bez atıklarıdır. Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Ulusal Sağlık Örgütü, insan dışkısının kesinlikle diğer atıklar ve çöpler ile birlikte atılmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Aynı zamanda her insan dışkısı toprağa karıştığında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kuralları ihlal edilmektedir. Buna göre teorik olarak bebek bezlerini de ayrıştırmadan çöpe atmak SAĞLIKSIZ ve İLLEGAL bir işlemdir. Ne yazık ki günümüzde sokaklarda, parklarda, yerlerde, yol kenarındaki çöp kutularında kullanılmış tek kullanımlık bebek bezlerine rastlamaktayız.

 

Peki ya bir bebeğin kullan-at bebek bezi kullandığı ortalama iki buçuk yıl içinde Dünya’ya ne kadar karbon dioxid bıraktığını hiç düşündünüz mü.? BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri ile bu miktarı %40 azaltabilirsiniz. Bu da yaklaşık 200kg daha az CO2 demek, bir arabanın 1.000km gittiğinde çıkardığı ile eşdeğerdir.(9) Günde kullanacağınız bir BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezi ile bile %10’a varan oranlarda karbon salımınızı azaltabileceğinizi unutmayın. Belki bir bebek diye düşündüğünüzde pek o kadar önemli gibi gözükmemekte ama Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.4 Milyon bebek doğuyor ve bebekler ortalama iki buçuk - üç yaşına kadar bez kullanıyorlar. Bu da bu rakkamın 2,5 - 3 kat daha fazla olması demek.

BabyNEO %60'a varan oranda daha ucuz olup aile bütçesine katkıda bulunur.

Deterjan, elektrik, su masrafları bile dahil edildiğinde, BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri ile %60'a varan oranlarda tasarruf edilebilir. Daha sonra doğacak bebeğinizde de bu bezleri kullanmaya devam ederek daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Böylelikle ikinci bebeğiniz için hiç bez masrafınız olmaz. Kullandığınız bezleri tanıdıklarınıza vererek onların faydalanmasını da sağlayabilirsiniz.


1) The Landbank Consultancy Limited, 1991 


(2) Journal of Pediatrics, 1959, Vol. 54 pp. 793-800 “Relationship of Peri-Anal Dermititis to Fecel pH” – Drs. Tamaio, Steiner, Benjamin
 Clinical Pediatrics, May 1991, Vol. 30 Department of Internal Medicine & Pediatrics, Loyola University Medical Ctr.
 Newborn Chemical Exposure from over-the-counter Skin-Care Products – Drs. Cetta, Lambert, Ross

(3) Partsch, Aukamp, Sippell “Scrotal temperature is increasing in disposable plastic lined nappies.” Division of Pediatric Endocrinology, Department of Pediatrics, Christian-Albrechts-University of Kiel, May 2000 


(4) “Disposable” Nappies and TBT – The Women’s Environmental Network (www.wen.org.uk/nappies/index.htm)
 New Tests Confirm TBT Poison in Proctor and Gamble’s Pampers: Greenpeace Demands World-wide Ban of Organotins in All Products. 15 May 2000 


(5) Health Studies & Info on Diapers – Healthy Diapers Home (www.healthydiapers.com)
 Armstrong, Liz, Adrienne Scott – Exposing the Health and environmental Danger of Women’s Sanitary Products and disposable Diapers, What you can do about it. 1993 HarperCollins.


(6) The New York Times, January 12, 1999 


(7) The Wall Street Journal, May 4, 1993

(8) Disposable Nappies: a case study in waste prevention, Women’s Enviromental Network, April 2003 

(9) Environment Agency, 2008, An updated lifecycle assessment study for disposable and reusable nappies.