x

MENU

ONLINE ALIŞVERİŞ
Gelecek Sizin Elinizde

Gelecek Sizin Elinizde

 

UNUTMAYIN GELECEK SİZ ANNE VE BABALARIN ELİNDE!

 

Bebeğiniz BabyNEO yıkanabilir bebek bezi kullanarak kendi üstüne düşen görevi yapıyor ve daha az atık oluşturuyor. Buna ek olarak siz de: 

 

 

⦁    Binlerce gereksiz kullan-at bezin doğaya atılmasını engellemiş olursunuz.  
⦁    Üretimde daha az geri dönüşümü olmayan hammadde kullanılmasını sağlarsınız.
⦁    Daha fazla doğal kaynakların ve geri dönüşümü olmayan kaynakların tüketilmesini engellemiş olursunuz.
⦁    Daha az atık oluşturarak, bu atıkların yok etme ünitelerinde ve oraya taşınmasında harcanan yakıtın azalmasında katkıda bulunmuş olursunuz.
⦁    Daha az geri dönüşümü olmayan atık su oluşturur ve az enerji harcamış olursunuz.

 

 

 

BabyNEO ile Dünya'ya bıraktığınız karbon ayak izinizi %40'a varan oranda azaltmak tamamen sizin elinizde!

 

 

 

Türkiye'de her yıl ortalama 1,4 Milyon bebek doğuyor. Yapılan araştırmalara göre yılda yaklaşık 5 MİLYAR kullan-at bebek bezi kullanılıp, ya yakılmakta ya da kendi kendine yok olması için doğaya atılmakta. Kullan-at bezler ile bir bebek, doğumundan tuvalet eğitimini aldığı döneme kadar geçen süre içinde zaten var olan dev çöp dağına 1.200 ila 1.400 kg katkıda bulunur. Bu çöpler yakılarak çok miktarda zehirli bir gaz olan Dioxin çıkışına sebep olur ya da doğaya yok olmak üzere bırakıldıklarında ancak 200 ila 500 yılda yok olabilir.

 

Kullan-at bezlerin üretimi için her yıl 7 Milyondan fazla ağaç kesilmekte. İngiliz Landbank Danışmanlık tarafında yapılan araştırmada, tek kullanımlık bezler için yıkanabilir bezlerin üretimine kıyasla 3.5 kat daha fazla enerji harcanmakta, 8.3 kat daha fazla geri dönüşümü olmayan hammadde, 90 kat daha az geri dönüşümü olan kaynaklar tüketilmektedir. Ayrıca 60 kat daha fazla katı atık ve 2.3 kat daha fazla atık su oluşmaktadır.

 

Tüm bu konularla bağlantılı olarak hem sağlık hem de çevre faktörlerinin birleştiği bir diğer nokta da kullanılmış bez atıklarıdır. Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Ulusal Sağlık Örgütü, insan dışkısının kesinlikle diğer atıklar ve çöpler ile birlikte atılmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Aynı zamanda her insan dışkısı toprağa karıştığında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kuralları ihlal edilmektedir. Buna göre teorik olarak bebek bezlerini de ayrıştırmadan çöpe atmak SAĞLIKSIZ ve  İLLEGAL bir işlemdir. Ne yazık ki günümüzde sokaklarda, parklarda, yerlerde, yol kenarındaki çöp kutularında kullanılmış tek kullanımlık bebek bezlerine rastlamaktayız.

 

Peki ya bir bebeğin kullan-at bebek bezi kullandığı ortalama iki buçuk yıl içinde Dünya’ya ne kadar karbon dioxid bıraktığını hiç düşündünüz mü.? BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezleri ile bu miktarı %40 azaltabilirsiniz. Bu da yaklaşık 200kg daha az CO2 demek, bir arabanın 1.000km gittiğinde çıkardığı ile eşdeğerdir. Günde kullanacağınız bir BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezi ile bile %10’a varan oranlarda karbon salımınızı azaltabileceğinizi unutmayın. Belki bir bebek diye düşündüğünüzde pek o kadar önemli gibi gözükmemekte ama Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.4 Milyon bebek doğuyor ve bebekler ortalama iki buçuk - üç yaşına kadar bez kullanıyorlar. Bu da bu rakkamın 2,5 - 3 kat daha fazla olması demek.